شماره تماس : ۰۲۱۸۸۵۵۹۴۸۵ و ۰۹۱۲۱۶۴۱۸۴۲

طراح و مجری تخصصی دکوراسیون فروشگاهی و اداری

طراحی دکوراسیون داخلی کتابخانه | پایاتک گروپ - 02634484956 - 09121641842
طراحی دکوراسیون داخلی کتابخانه - طراحی دکوراسیون داخلی مغازه - طراحی دکوراسیون پوشاک - طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاهی - 02634484956

ما در این مقاله به مبحث طراحی دکوراسیون داخلی کتابخانه می پردازیم. جهت انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون مغازه ، پوشاک ، فروشگاهی ، دکور مغازه ، دکوراسیون داخلی و ….. میتوانید با گروه معماری پایاتک  تماس بگیرید.

طراحی فضای داخلی کتابخانه

طراحی کتابخانه می بایست طوری باشد که دسترسی مستقیم برای مراجعان امکان پذیر باشد، دسترسی پذیری راحت به ساختمان کتابخانه و حرکت آسوده در آن به خصوص برای ناتوانان و کم توانان یک معیار اصلی کیفیت در معماری کتابخانه می باشد برای این منظور نیاز می باشد ساختمان کتابخانه تا جایی که امکان دارد ساده، یکپارچه، انعطاف پذیر و سهل الوصول باشد طوری که استفاده کنندگان قادر باشند در آن به راحتی از همه چیز بهره ببرند. خرد کردن محیط کتابخانه ها به قسمت های انعطاف ناپذیر، به وجود آوردن اختلاف سطح های زحمت افزا و خطر ساز برای اشخاص ناتوان و کم توان، پیچیده نمودن طرح بنا و شکستن آن همگی اقداماتی می باشد که طراحی کتابخانه را از معیارهای کیفیت دور می سازد.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی باشگاه ورزشی

مسیر ها و راهروها

بهتر می باشد شاهرگهای ترافیکی کتابخانه به شکل خط های مستقیم طراحی شود، مگر آنکه طول آنها از ۳۰ متر بیشتر شود. مسیرهایی که به علت وجود موانع بلند یا تغییر جهت از چشمان ناپدید می گردند، اغلب باعث سردرگمی می شوند. در کل، مسیرهای انحرافی و پیچیده ترافیکی از استفاده کردن بهینه از کتابخانه ممانعت می کند.

نیاز می باشد طرح داخلی کتابخانه به گونه ای باشد که مسافت های حمل و نقل منابع کتابخانه ای به کمترین مقدار ممکن برسند.

تابلوهای راهنما

تابلوهای راهنما می بایست جذاب و کارآمد باشند، تابلوهای کارآمد قادر هستند نقش به سزایی در زیاد شدن دسترسی و استفاده پذیری ایفا کنند، راهنماها می بایست ساده باشند تابلوهایی که اطلاعات زیادتر از اندازه انتقال می دهند، کارشان گیج نمودن مخاطبان می باشد.

نقطه های تمرکز کانونی

کتابخانه ها می بایست دارای نقطه های کانونی باشند، هدف از نقطه های کانونی، جلب کردن توجه و تشویق کردن اعضا به کاوش و کشف زیادتر می باشد، از این رو نقطه های کانونی ابزارهای ترغیب به استفاده کردن هم می باشند، نقطه های کانونی می بایست قسمت جدایی ناپذیری از تزئینات باشد که از لحاظ مقیاس،سبک، رنگ یا طرح به یکدیگر پیوسته می باشند.

تعادل

چیدن اشیائی که در یک محیط حس یکسانی ایجاد کنند را تعادل می گویند، اشیای متعادل قادر هستند متقارن یا نامتقارن باشند.

تعادل از راه زیر ایجاد می شود:

  • چیدن قفسه ها وصندلی ها
  • استفاده کردن از رنگ ها
  • تکرار عنصرها
  • مقیاس و تناسب
  • قرار دادن دو قسمت مطالعه ی رسمی و غیر رسمی
بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی کارگاه خیاطی

استاندارد لوازم و تجهیزات کتابخانه

به صورت متوسط محیط لازم برای هر کاربر، با حساب کردن ابعاد میز و صندلی استاندارد و میز کتابدار و لوازم نمایش کتاب، ۵/۲ مترمربع می باشد.

لوازم و تجهیزات کتابخانه های تازه تأسیس شده به طور معمول همزمان با مرحله های انتهایی کار ساختمان کتابخانه تهیه می گردد. از آنجایی که این لوازم از قبیل عوامل اصلی موفقیت ساختمان کتابخانه به حساب می آید و در عین حال قسمت عمده ای از بودجه کتابخانه را به خودش اختصاص می دهد (حدود ۱۸ درصد از بهای به اتمام رسیده ساختمان) نیاز می باشد در تهیه و تدارک آن ها نهایت دقت و توجه انجام گیرد.

میز مطالعه

تهیه کردن میزهای متحدالشکل و گذاشتن آن ها به موازات همدیگر اگرچه رفت وآمد را آسان می نماید، اما به کتابخانه حالت کلاس درس خواهد بخشید، برای پیشگیری از این یکنواختی ناخوشایند و جهت به وجود آوردن نمای متنوع تر می شود انواع میزهای تکنفره، دونفره، چهار نفره گرد و چهارگوش را مورد استفاده قرار داد وآن ها را به شکل عمود وموازی چید.

بر اساس نظر سنجی انجام شده میزهای تک نفره جهت مطالعه مناسب تر هستند. میزهایی که جمعیت بسیاری می‌توانند از آن استفاده نمایند( مثل نیروهای ۶ نفره ) با استقبال کمتری روبرو می شوند.

میز امانت

مراجعه کنندگان علاقه مند هستند که به سادگی کتاب به امانت بگیرند و به سادگی آن را تحویل دهند، محل یا میز امانت کتاب می بایست در دسترس و به وضوح قابل مشاهده باشد.

صندلی مطالعه

صندلی مطالعه و اتصال های آن می بایست زوائد و تزیینات نداشته باشد که در معرض بازی و دست کاری کاربران قرار داده شود. چوب صندلی می بایست از بهترین و محکم ترین نوع چوب و بیشتر از انواع راش. افرا. غان، ملچ یا بلوط باشد. بهتر می باشد تعدادی صندلی دسته‌دار هم در سطح سالن مطالعه پیش‌بینی گردد. برای زیاد شدن استحکام پایه‌های صندلی و پیشگیری از ایجاد سر و صدا در زمان جابجایی می بایست آن ها را با نعلهای پلاستیکی یا لاستیکی پوشش داد.

بیشتر بخوانید: طراحی دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه

هر جا که لوازم جانبی برای اشخاص راست دست پیش‌بینی شود ( مانند  صندلی های دسته‌داری که در برخی نقطه های کتابخانه جهت یادداشت برداری تدارک دیده می‌شود) می بایست تعدادی هم برای اشخاص چپ دست ( معادل ۶ تا ۱۰ درصد ) در نظر گرفته شود.

قفسه ها

قفسه ها می بایست دارای یک هارمونی با صندلی و میز مطالعه و بقیه مبلمان کتابخانه باشد و در چیدن آن افزون بر زیبایی میبایست فاصله میان آنها (حداقل ۹۰سانتیمتر) رعایت گردد، در کتابخانه هایی با سیستم مخزن باز فاصله راهروهای میان قفسه ها به علت انتخاب کتاب به صورت راحت و رفت وآمد فراوان می بایست زیادتر باشد. حداقل فواصل ۹۰۰ تا ۱۳۰۰ میلی متر و حتی زیادتر می باشد. در کتابخانه هایی که مراجعان معلول دارند و دسترسی آن ها به کتاب ها توسط صندلی چرخ دار انجام می شود حداقل فاصله قفسه ها می بایست ۱۰۶۰ میلی متر باشد تا رفت و آمد در آن ها برای مراجعان به سادگی انجام شود، ارتفاع قفسه بندی می بایست با شرایط کاربران متناسب باشد، طوری که در قفسه بندی برای بزرگسال ها حداکثر ارتفاع ۱۸۰۰ میلیمتر و برای قسمت کودک حداکثر ارتفاع ۱۵۰۰ میلیمتر پیشنهاد می گردد، پایینترین قفسه می بایست در ارتفاعی به میزان ۳۰۰میلیمتر باشد که بشود بدون خم شدن بیشتر از حد به سادگی به آن دسترسی داشت.

قفسه نمایش کتاب که جهت تبلیغ کتاب ها و تازه های کتاب می باشد قرار دادن آن در نزدیکی میز امانت و در مسیرهای اصلی تردد پیشنهاد می شود.

یشتر بخوانید: طراحی داخلی فروشگاه ها

جهت انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون داخلی مغازه ، پوشاک ، طراحی دکوراسیون فروشگاهی ، دکور مغازه آرایشی و دکوراسیون لوازم تحریر ….. میتوانید با شرکت دکوراسیون پایا تماس بگیرید.

همچنین می توانید در صورتی که نیاز به مشاوره و طراحی دکوراسیون داخلی کسب و کار خود دارید با مشاورین متخصص ما تماس نموده و پروژ ه های خود را به ما بسپارید.

شماره های تماس:

دفتر طراحی

  • تهران – یوسف آباد – خیابان ابن سینا – ساختمان آفتاب
  • 0912164184202188559485

دفتر کارخانه کرج

  • واتساپ : 09333695121

انجام تمامی خدمات و طراحی دکوراسیون مانند: طراحی دکوراسیون داخلی مغازه ، پوشاک ، فروشگاهی ، دکور مغازه آرایشی و طراحی دکوراسیون فروشگاهی و…..

یک پاسخ یا نظر بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

معماری-اشتراک-تصویر
برای دریافت آخرین به روزرسانی ها ثبت نام کنید
با ثبت نام و دنبال کردن ما اولین نفری باشید که از اخرین اخبار و تعرفه ها مطلع می شود.
×

برای شروع گفتگو از طریق واتساپ روی تصویر زیر کلیک کنید.

×